Az ingatlan vásárlás veszélyei
- Dr. Mikó Ügyvédi iroda
- ápr. 7.
- 10 perc olvasás
Tartalomjegyzék
Bevezetés – Miért érdemes ügyvéddel dolgozni ingatlanvásárlás során?
A leggyakoribb buktatók ingatlanvásárlás során
Tulajdoni lap buktatói
Használati jogok, szolgalmak és egyéb bejegyzések
A szerződéskötés rejtett csapdái
Előszerződések és azok félreértelmezése
A foglaló és előleg közti különbség jogi következményei
Az eladóval kapcsolatos veszélyek
Színlelt eladók és meghatalmazások veszélyei
Több tulajdonos, eltérő szándékok – ki jogosult eladni?
Az ingatlan állapota – amit a szem nem lát, de az ügyvéd gyanít
Építési engedélyek és használatbavételi engedélyek hiánya
Rejtett közműproblémák és jogi következményeik
Hitel és pénzügyi veszélyek
HJelzálog, végrehajtás és más terhek
Pénzmozgás és szerződéses biztonság
Az ügyvéd szerepe a biztonságos vásárlásban
Dokumentumellenőrzés és kockázatelemzés
Képviselet és jogi tanácsadás a teljes folyamat során
Tanulságos valós esetek ügyvédi tapasztalatból
Tippek, hogy elkerüld a leggyakoribb hibákat
Összefoglalás – Hogyan vásároljunk ingatlant biztonságosan?
Gyakori kérdések (GYIK)

Az ingatlanvásárlás az egyik legfontosabb döntés az életben – és gyakran a legköltségesebb is. Mégis, meglepően sokan vágnak bele anélkül, hogy tisztában lennének a jogi buktatókkal. Egy ingatlanjogi specialista ügyvéd szemszögéből nézve, számos csapda és félreértés nehezíti az utat. Ha ezeket nem vesszük komolyan, komoly anyagi és jogi következményekkel nézhetünk szembe. Ez a cikk abban segít, hogy tudd, mire kell figyelned, és hogyan védheted meg magad.
Bevezetés – Miért érdemes ügyvéddel dolgozni ingatlanvásárlás során?
Sokan úgy gondolják, hogy egy ingatlan megvásárlása egyszerű: megnézed, megtetszik, alkuszol, kifizeted, és kész. De az igazság messze áll ettől. Az ingatlanvásárlás jogilag bonyolult folyamat, és már az első lépéseknél el lehet csúszni. Egy tapasztalt ügyvéd jelenléte nem luxus – szükségszerű.
Az ügyvéd nemcsak a szerződést írja meg, hanem ellenőrzi az eladó jogosultságát, a tulajdoni lapot, a terheket, a jogi kockázatokat. Megóv attól, hogy később derüljön ki, az ingatlanra jelzálog van bejegyezve, vagy hogy egy közmű nincs bevezetve. Egy jó ügyvéd felkutatja azokat az információkat, amiket a laikus vásárló nem lát, és kérdéseket tesz fel, amikre gyakran még az eladók sem gondolnak.
Az ügyvéd munkája valójában sokkal több, mint adminisztráció. Ő a te biztosítékod arra, hogy minden rendben legyen – hogy az adásvételi szerződés nemcsak „szép papír”, hanem jogilag is védelmet ad. A költsége pedig eltörpül a kockázatok mellett, amelyeket egyedül kellene viselned nélküle.
A leggyakoribb buktatók ingatlanvásárlás során
Tulajdoni lap buktatói
A tulajdoni lap az egyik legfontosabb dokumentum az ingatlanvásárlás során – mégis, sokan nem tudják, hogyan kell olvasni. Az ingatlanjogi ügyvéd itt már kulcsszerepet játszik, mert ő képes felismerni a „vörös zászlókat”.
Például: ha a tulajdoni lapon bejegyzett jelzálog van, akkor az azt jelenti, hogy az ingatlant hitel terheli. Ez még nem feltétlenül akadály, de mindenképp tudni kell róla, és az eladónak rendeznie kell a hitelt az adásvétel előtt. A legnagyobb hiba, amit el lehet követni, az az, ha valaki anélkül ír alá szerződést, hogy pontosan megértené, mit tartalmaz a tulajdoni lap.
A másik gyakori probléma a használati megosztás hiánya többlakásos ingatlanok esetében. Előfordulhat, hogy több tulajdonos van, de nincs rögzítve, ki melyik lakrészt használja. Ez a későbbiekben jogvitához vezethet – és ilyenkor már sokkal nehezebb rendezni a helyzetet, mint előre lefektetni a szabályokat.
Használati jogok, szolgalmak és egyéb bejegyzések
Egy másik jogi „akna” a szolgalmi jogok és használati jogok kérdése. A tulajdonos nem mindig kizárólagos „ura” az ingatlannak. Előfordulhat, hogy másnak is van joga átjárni rajta (pl. út-, vezeték-, vagy vízjogi szolgalom). Ezeket mindig ellenőrizni kell, mert súlyosan befolyásolhatják az ingatlan értékét és használhatóságát.
Az is gyakori, hogy egy elhunyt tulajdonos után nem történt meg a hagyatéki eljárás, így az ingatlan valójában nem forgalomképes – jogilag nem eladható. Az ilyen helyzetek elkerülésére az ügyvéd minden szükséges bejegyzést átnéz, és felhívja a figyelmet azokra, amik akadályozhatják a vásárlást.
A szerződéskötés rejtett csapdái
Előszerződések és azok félreértelmezése
Az előszerződés sok esetben csak egy formalitásnak tűnik – egy kézfogás papíron, ami előrevetíti az adásvételt. Valójában viszont komoly jogi kötöttségekkel jár, és ha nem figyelsz, később ez lehet a legnagyobb fejfájásod.
Az egyik legnagyobb félreértés az, hogy az előszerződés „nem kötelez semmire”. Ez nem igaz. A Polgári Törvénykönyv egyértelműen kimondja, hogy az előszerződést aláíró feleket kötelezi arra, hogy a benne foglalt feltételekkel a végleges szerződést megkössék. Ha valamelyik fél meggondolja magát, a másik fél bírósághoz fordulhat, és kikényszerítheti a végleges szerződés aláírását vagy kártérítést követelhet.
Az is gyakran előfordul, hogy az előszerződés homályos, nincs benne pontosan meghatározva az ingatlan, az ár vagy a teljesítési határidők. Egy ügyvéd itt azért nélkülözhetetlen, mert olyan pontokat is belefogalmaz a dokumentumba, amiket a laikus nem venne észre, pedig ezek védik meg a feleket – különösen a vevőt.
A foglaló és előleg közti különbség jogi következményei
Sokan összekeverik a foglalót és az előleget – pedig jogilag ég és föld a különbség. A foglaló egyfajta „biztonsági zár” az ügyletben. Ha a vevő meggondolja magát, elveszíti a foglalót. Ha viszont az eladó hátrál ki, akkor duplán kell visszafizetnie. Az előleg esetében viszont egyszerű pénzvisszafizetés történik, ha meghiúsul az adásvétel.
Sokan azért választják az előleget, mert rugalmasabbnak tűnik – de ez azt is jelenti, hogy kevesebb védelmet ad. A foglaló erősebb elköteleződést jelent, és az eladó is komolyabban veszi az ügyletet, ha látja, hogy a vevő kész kockázatot vállalni. Egy jó ügyvéd pontosan elmagyarázza a különbséget, és segít eldönteni, hogy az adott helyzetben melyik a célszerűbb.
Emellett nem árt tisztázni, hogyan és mikor történik meg a pénz átadása. Készpénz? Átutalás? Letéti számla? Mindezeknek jogi háttere van, amit érdemes előre rögzíteni. Az ügyvéd ebben is közreműködik – letéti szerződést készít, biztosítja a pénz jogszerű mozgását, és elkerüli a félreértéseket.
Az eladóval kapcsolatos veszélyek
Színlelt eladók és meghatalmazások veszélyei
A színlelt eladók esete meglepően gyakori – főleg az internetes hirdetési felületeken. Olyan személyek próbálnak eladni ingatlant, akik nem is jogosultak rá. Előfordul, hogy csak egy meghatalmazás birtokában járnak el – de az sem mindig érvényes.
Egy ügyvéd azonnal látja, ha valami nem stimmel a meghatalmazással. Például: ha hiányzik a közjegyzői hitelesítés, ha túl régi, vagy ha nem nevesíti pontosan az eladási jogot. Ezeket laikusként szinte lehetetlen kiszúrni.
Továbbá léteznek olyan esetek, amikor egy családtag próbálja „elintézni” a tulajdonos helyett az eladást, de nincs megfelelő felhatalmazása. Az ilyen helyzetek bírósági perekhez vezethetnek, és az új tulajdonos kerülhet bajba, ha kiderül, hogy az eladás érvénytelen volt.
Több tulajdonos, eltérő szándékok – ki jogosult eladni?
Az osztatlan közös tulajdon a magyar ingatlanpiacon elég gyakori jelenség. Több tulajdonos van, de nincs használati megosztás, vagy nincs pontosan szabályozva, ki mit birtokol. Ilyen esetekben csak mindegyik tulajdonos egyhangú döntése után történhet meg az eladás – de sokszor előfordul, hogy az egyikük nincs elérhető, vagy nem ért egyet az árral, feltételekkel.
Egy ügyvéd pontosan tudja, hogyan kell ilyen eseteket kezelni. Először is ellenőrzi, hogy ki van bejegyezve tulajdonosként, majd gondoskodik arról, hogy minden fél nyilatkozata jogilag rendben legyen. Ha valaki hiányzik, vagy nem működik együtt, az egész ügylet meghiúsulhat.
Különösen veszélyes lehet, ha valaki „csak a saját részét” szeretné eladni – de a vevő nincsen tisztában azzal, hogy ettől még nem lesz övé az egész ingatlan. Ez sok félreértést és pereskedést szülhet. Az ügyvéd tisztázza ezeket a kérdéseket, és megvédi a vevőt attól, hogy olyan dologba fusson bele, amit később megbán.
Az ingatlan állapota – amit a szem nem lát, de az ügyvéd gyanít
Építési engedélyek és használatbavételi engedélyek hiánya
Ha a ház szép, az még nem jelenti azt, hogy minden rendben van vele. Az egyik leggyakoribb probléma, hogy az ingatlan – bár látszólag kész – valójában nincs jogilag „készre jelentve”. Ez azt jelenti, hogy nincs meg a használatbavételi engedély, vagy a bővítést nem jelentették be.
Ez különösen gyakori felújított házaknál vagy házilag átalakított lakásoknál. A vevő úgy gondolja, hogy jó vásárt csinál, közben viszont olyan ingatlant vesz meg, amely jogilag nem létezik abban a formában.
Ha később valamilyen hatóság vizsgálódik – például adóhatóság, építési osztály vagy tűzoltóság – komoly bírságokkal és bontási kötelezettséggel is számolni kell. Az ügyvéd már az elején kéri ezeket az iratokat, és ha nincsenek meg, javasolja a pótlást vagy az adásvétel elhalasztását.
Rejtett közműproblémák és jogi következményeik
Egy másik gyakori „láthatatlan” veszély a közművek állapota. Nincs bevezetve a víz, vagy a villany csak ideiglenesen működik, netán a csatornázás házilag van megoldva? Ezeket az eladó gyakran elhallgatja, vagy „majd megcsináljuk” ígérettel próbálja elkenni.
Pedig ezek mind-mind komoly jogi problémát jelenthetnek, főleg, ha a közműszolgáltatók nem tudnak hivatalos engedélyről, vagy ha a bekötés nem felel meg az előírásoknak. Egy ügyvéd ezekre is rákérdez, dokumentumokat kér, és jogilag biztosítja, hogy ne a vevőn csattanjon az ostor, ha a hatóság később rákérdez.
Hitel és pénzügyi veszélyek
Jelzálog, végrehajtás és más terhek
Egy ingatlan nemcsak maga a ház vagy lakás – hanem az is, amit „hoz magával”: a terhek, amik a tulajdoni lapon szerepelnek. Ezek közül a leggyakoribb a jelzálog, amit a tulajdonos korábban banki hitel fedezeteként jegyeztetett be. Vásárlás előtt azonban kulcsfontosságú tudni, pontosan mi van bejegyezve – és milyen állapotban.
Egy bejegyzett jelzálog nem feltétlenül probléma – de csak akkor, ha az eladó vállalja, hogy a vételárból kiegyenlíti, és a bank kiadja a törlési engedélyt. Egy ügyvéd ilyenkor azt is ellenőrzi, hogy a bank valóban hajlandó ezt megtenni, és elrendezi a törlési nyilatkozat ügyintézését.
A nagyobb gond akkor van, ha a jelzálog mögött már végrehajtás is szerepel. Ez azt jelenti, hogy a bank vagy más jogosult már megindította a jogi eljárást az ingatlan értékesítésére. Ebben az esetben az ingatlan már nem szabadon forgalomképes, és a vevő súlyos kockázatot vállal, ha belemegy a vásárlásba. Egy tapasztalt ügyvéd ilyenkor minden esetben óva int – vagy kizárólag akkor javasolja a vásárlást, ha biztosítani tudja a végrehajtás megszüntetését az ügylet lezárása előtt.
A további terhek – például haszonélvezeti jog, végrehajtási jog, bírósági eljárás bejegyzése – mind olyan tételek, amiket csak egy alaposan kiértékelt tulajdoni lap alapján lehet feltérképezni. Ezeket az ügyvéd pontosan elemzi, és lefordítja a vevő számára „érthető nyelvre”, hogy tudja, mivel jár a vásárlás.
Pénzmozgás és szerződéses biztonság
A pénz átadása talán a legérzékenyebb pont az egész folyamatban. Sokan még mindig abban a hitben élnek, hogy elég egy kézfogás és egy „megállapodás” – de az ilyen lazaság később katasztrófához vezethet. Egy ügyvéd itt is kulcsszereplő: ő biztosítja, hogy a pénzmozgás jogszerű, nyomon követhető és biztonságos legyen.
A leggyakoribb megoldás a letéti számla használata. Ilyenkor a vevő a vételárat nem közvetlenül az eladónak, hanem az ügyvéd által vezetett letéti számlára utalja. Az ügyvéd csak akkor fizeti ki az eladónak, amikor minden feltétel teljesült – például amikor a tulajdonjog bejegyzése megtörtént. Így sem a vevő, sem az eladó nem jár rosszul: mindkét fél jogi védelmet kap.
Az is fontos, hogy minden pénzmozgás írásban dokumentált legyen. Az ügyvéd gondoskodik a fizetési ütemezésről, a banki igazolásokról, és arról, hogy a NAV bejelentés is határidőn belül megtörténjen – így elkerülhetőek a késedelmi bírságok, adóproblémák.
Az ügyvéd szerepe a biztonságos vásárlásban
Dokumentumellenőrzés és kockázatelemzés
Egy profi ügyvéd nemcsak jogilag segít, hanem kvázi „detektívként” is dolgozik az ingatlanügylet során. Megvizsgálja a tulajdoni lapot, bekéri a szükséges engedélyeket, ellenőrzi az eladót és az ingatlant. Mindezt azért, hogy a vevő valóban azt kapja, amit ígértek neki – és ne legyenek meglepetések.
A dokumentumellenőrzés során a következőket nézi át:
Tulajdoni lap: tehermentes-e az ingatlan?
Építési engedély, használatbavételi engedély: legális az épület?
Meghatalmazások: valóban jogosult az eladó az ügyletre?
Közműszolgáltatói igazolások: nincs-e tartozás?
Helyrajzi szám, helyszínrajz: megfelel a hirdetésnek?
Ezen kívül az ügyvéd javaslatot tesz szerződéses pontokra, amikkel csökkenthetők a vevő kockázatai. Például: mikor történik meg a birtokbaadás? Mi történik, ha a közműveket nem adják át időben? Milyen garanciák vonatkoznak az ingatlan állapotára?
Képviselet és jogi tanácsadás a teljes folyamat során
Az ügyvéd nemcsak a szerződés napján fontos. Már a vásárlás megfontolása során érdemes bevonni, hogy felmérje az ingatlant jogi szempontból. Ezután végigkíséri a folyamatot: egyeztet az eladó ügyvédjével, intézi a földhivatali bejegyzést, elküldi a dokumentumokat a NAV-hoz, és lezárja az ügyletet.
Egy jó ügyvéd mindig elérhető, válaszol a kérdésekre, és nem hagyja, hogy a vevő egyedül navigáljon egy jogi aknamezőn. Sőt, sok esetben ő az, aki kiszúrja azokat a hibákat vagy hiányosságokat, amik később akár milliós veszteséget is okozhatnának. Ez a szakmai felelősség az, ami valóban értékké teszi az ügyvéd jelenlétét.
Tanulságos valós esetek ügyvédi tapasztalatból
Nem ritka, hogy egy ügyvéd pályafutása során számos tanulságos, már-már drámai esetet lát. Az alábbiak valódi példák alapján íródtak – természetesen személyes adatok nélkül.
1. A „meghalt, de nem tud róla” esete: Egy vevő boldogan megvette álmai vidéki házát – csakhogy kiderült, az egyik társtulajdonos évekkel korábban elhunyt, és az öröklési eljárás sem történt meg. A szerződés érvénytelen lett, és a vevő évekig pereskedett.
2. A „családi veszekedés” csapdája: Egy házat három testvér örökölt, de csak az egyikük akarta eladni. A másik kettő szóban rábólintott, de nem írták alá a hozzájárulást. Az ügylet meghiúsult, a vevő vissza sem kapta teljes egészében a pénzét.
3. A „nem létező lakás”: Egy új építésű lakást hirdettek meg, ami még nem szerepelt a földhivatali nyilvántartásban. A vevő aláírta a szerződést, de később kiderült, hogy az építési engedély lejárt. A projekt megállt, a pénz elveszett.
Mindezek elkerülhetők lettek volna egy körültekintő ügyvéd bevonásával.
A birtokbaadás buktatói
Átadás-átvétel dokumentálása és valós állapot
A birtokbaadás pillanata sokak számára a megkönnyebbülés pillanata. Végre kulcs a kézben, álomotthon elérve! De egy tapasztalt ügyvéd jól tudja: itt kezdődhetnek a valódi problémák, ha nem megfelelően van dokumentálva az átadás-átvétel.
Az egyik legfontosabb lépés ilyenkor a részletes átadás-átvételi jegyzőkönyv elkészítése. Ebben nemcsak azt kell rögzíteni, hogy az ingatlant birtokba vette a vevő, hanem azt is, milyen állapotban történt ez meg. Például:
Milyen állapotban van a festés, burkolat, nyílászárók?
Működnek-e a közművek? (víz, villany, gáz)
Van-e elmaradt javítás, amit az eladó ígért?
Pontos mérőóra állások (fotóval dokumentálva)
Ha ezek nincsenek precízen rögzítve, a vevő utólag nem tudja bizonyítani, hogy hibás teljesítés történt. Egy ügyvéd mindig ragaszkodik ehhez a dokumentumhoz – és segít úgy megfogalmazni, hogy az jogilag is védelmet nyújtson.
További buktató lehet, ha az eladó nem adja át időben a birtokot, vagy még a kiköltözés után is visszajár „ellenőrizni valamit”. Az ügyvéd ilyen esetekre is javasolhat biztosítékokat – például napi késedelmi kötbért vagy birtokháborítás jogi szankcionálását.
Közművek, tartozások és tulajdonjog bejegyzésének ideje
A birtokbaadás után következik a hivatalos ügyintézés – például a közművek átíratása a vevő nevére. Ez látszólag egyszerű adminisztráció, de sokszor akadályokba ütközik, ha az eladó elmaradt számlákat hagy maga után.
A közműszolgáltatók gyakran csak akkor írják át a fogyasztót, ha minden régi tartozás rendezve van – így a vevő kerülhet abba a helyzetbe, hogy nem tud vizet, gázt, áramot használni, pedig már ő a tulajdonos. Az ügyvéd ilyenkor javasolja, hogy a szerződés tartalmazzon záradékot: az eladó nyilatkozik a nullás közmű-igazolásokról, és vállalja a felelősséget a korábbi tartozásokért.
A tulajdonjog bejegyzése is időbe telhet – néha több hétig, hónapig is húzódhat a földhivatali ügyintézés. Addig a vevő csak „tulajdonjog fenntartással” rendelkezik. Ha eközben valamilyen probléma adódik (pl. az eladó meghal, eljárás indul ellene), az akár jogi bonyodalmakhoz is vezethet. Az ügyvéd ügyel arra, hogy minden dokumentum időben beadásra kerüljön, és figyelemmel kíséri a bejegyzési folyamatot.
Záró gondolat – Ingatlanjogi ügyvéd nélkül nem érdemes kockáztatni
A cikkben bemutatott példák, esetek és tanácsok mind egy irányba mutatnak: az ingatlanvásárlás nem egyszerű adásvétel, hanem komoly jogi procedúra, amelyben minden apró hiba nagy veszteséghez vezethet. Egy ügyvéd – különösen, ha ingatlanjogra specializálódott – olyan védelmi vonalat jelent, ami megóv a hibáktól, átverésektől és későbbi jogvitáktól.
Már az első lépéstől kezdve – az ingatlan kiválasztásától a szerződés aláírásán át a birtokbaadásig – ott van, hogy kérdezhetsz, biztos lehetsz abban, hogy minden jogilag rendben történik. Ez nem luxus, hanem alapvető biztonság – különösen akkor, ha az életed legnagyobb befektetéséről van szó.
Ne sajnáld az ügyvédi díjat. Az a kis összeg, amit a vásárlás során rászánsz a jogi képviseletre, a legjobb biztosítás a jövődre. Ahogy mondani szokták: jobb félni, mint megijedni – és egy jó ügyvéd mellett nincs is miért.
Dr. Mikó Attila ingatlanjogi szakértő
+36 30 942 7533

Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
1. Miért fontos az ügyvéd ingatlanvásárláskor, ha van közjegyző is?
A közjegyző csak hitelesít – nem képvisel egyik felet sem. Az ügyvéd viszont a te érdekeidet védi, segít szerződést értelmezni, tárgyal, és jogilag biztonságossá teszi az egész folyamatot.
2. Mennyibe kerül egy ingatlanjogi ügyvéd közreműködése?
Általában a vételár 0,5–1%-a, de ez változhat. Fontos, hogy az ügyvédi díjért cserébe komplex jogi szolgáltatást kapsz – beleértve a szerződéskészítést, földhivatali ügyintézést és tanácsadást.
3. Mik a legnagyobb jogi buktatók egy ingatlanvásárlásnál?
Társ-tulajdonosi viszonyok tisztázatlansága, terhelt ingatlan, érvénytelen meghatalmazás, elmaradt engedélyek, hibás közműcsatlakozások – ezek mind komoly problémát jelenthetnek.
4. Mi a különbség az előleg és a foglaló között?
A foglaló elveszik vagy duplán visszajár, ha meghiúsul az ügylet. Az előleget viszont simán vissza kell fizetni. A foglaló tehát erősebb jogi kötöttséget jelent.
5. Mikor érdemes ügyvédhez fordulni?
Már akkor, amikor kiválasztottad az ingatlant – még a vételi ajánlat megtétele előtt. Így elkerülheted, hogy olyan szerződést írj alá, amit később megbánnál.